Blog

Mart 6, 2018

Koltuk Takımı İle İlgili Önemli Noktalar..

Koltuk takımı gibi dekorasyonda evin temel taşını oluşturan parçalara karar verirken iki defa düşünüp detaylı şekilde araştırma yapmak önemli.

Neden bu kadar önemsemeliyiz diye sorarsanız; koltuk takımı, evimizde ortalama 8 yılda bir yenilediğimiz parçalardan biri. Dolayısıyla dayanıklılık ve yaşam biçimimize uyumu büyük önem taşıyor. Tabii tüm bunları değerlendirirken evin genel görünümüne uyumu, ölçüleri ve konforu da bir diğer dikkat edilmesi gereken unsurlardan…

Çeşitlilik

– Koltuk takımı ve oturma grupları farklı versiyonlarla kullanılarak dekorasyona çeşitlilik kazandırabilirsiniz.

Örneğin; küçük salonlar köşe koltuklar ile daha büyük ve ferah görünür, büyük salonlar için de geniş, heybetli köşe koltuklar tercih edilebileceği gibi iki üçlü iki tekli modeller tercih edilebilir. Dümdüz koltukları ise avangart kırlentler ile klasik, pastel renk ve desenli kırlentler ile modern göstermek mümkün.

Renk Seçimi

– Salonda genellikle duvar için kullanılan renkler açık ve pastel tonlarda olduğu için oturma gurubunda da buna kontrast olacak koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Açık ve koyu seçenekleri bir arada kullanmaktaki amacımız mekanın genel görünümünde bütünlük oluşturmak.

Kumaş

– Koltuk takımı seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli detay kumaş seçimi! Terletmeyen, silinebilir ve yumuşak dokulu olması gerekiyor.

Kullanımı rahat olan ve en sık tercih edilen kumaşlar; keten, kadife, şönil ve son yıllarda chesterfield modellerde rastladığımız suni deri döşemelik kumaşlar. Bu tür döşemeler hem sıcak tutuyor hem de temizliği oldukça kolay.

Malzeme

– Koltuk takımlarında iskelet yapı çoğunlukla kavak ağacı sunta ve metal profilden oluşan aksam kullanılıyor. Eğer koltuğunuzun yatak olma gibi fonksiyonları sizin için önemli değil ise yıllarca kullanabilmeniz için gürgen (fırınlanmış) kasa almanız tavsiye edilir .

Fonksiyon

– Günümüzde yeni inşa edilen daireler git gide ufaldığı ve oda sayısı azaldığı için kanepelerin sandıklı veya yataklı olması sizin için büyük bir avantaj.
Küçük evlerde koltuk takımı yerine yatak olabilen köşe koltuk tercih ederek de yerden tasarruf edebilir, daha ferah salonlar tasarlayabilirsiniz.

Dekorasyon ,
About Konya Koltuk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.