Blog

Şubat 27, 2018

Evinizde Turuncu Renk Kullanmanın Yöntemleri

Sağlamlılığı ve dayanıklılığı temsil eden turuncu, kırmızı rengin özelliklerinin bir kısmına sahip olsa bile daha sakin ve durağan bir renktir. Peki turuncuyu evinizde nasıl kullanabilirsiniz, gelin birlikte inceleyelim.

Canlanın

Renklerin insan psikolojisine etkisi artık bilindik bir şey. Her rengin kendine has enerjisi ve temsil ettiği duygu ve durumlar var. Bu yüzden her renk size başka duygular hissettirir.

Turuncu ise sıcak grubuna ait bir renk! Kullanıldığı mekanlarda ortama neşe ve istikrar verir. Canlandırıcı etkisiyse en bilindik özelliklerindendir turuncunun. Örneğin, yorgun olduğunuz bir gün turuncuyla döşenmiş bir mekana girerseniz rengin etkisiyle canlanma süreniz kısalacaktır.

Turuncu rengin sembolize ettiği şeylerden biri de mutluluk ve yaratıcılıktır. Turuncu kırmızının bir takım özelliklerini alsa bile agresif ve haz veren çağrışımlarda bulunmaz. Aksine sakin ve huzur vericidir.

Turuncunun pozitif etkilerini ev dekorasyonunda nasıl kullanabilirsiniz?

Serpiştirin

Turuncu genel olarak ev dekorasyonun odanın geneline hakim olmaz ve olmaması daha doğrudur. Turuncuyu odanının genelinde kullanmak yerine serpiştirmek ve bazı detaylarda kullanmak daha işlevsel ve pozitif duracaktır. Örneğin; turuncu sehpalar, turuncu ağırlıklı birkaç tablo, turuncu aksesuarlar bu seçeneklerden olacağı gibi odanızın bir duvarını turuncuya boyamak veya turuncu bir tekli koltuk da bu seçenekler arasında gösterilebilir.

Uyum

Turuncu rengi kullanırken diğer renklerle olan uyumuna da özen göstermelisiniz. Beyaz ve mavi renge eşlik edecek en güzel renklerden biri turuncudur. Turuncuyu bu renklerle beraber kullanarak hem daha şık hem de daha rahat bir kullanım sağlamanız mümkün. Örneğin; beyaz koltukların üzerine turuncu yastık kullanabilirsiniz. Beyaz ağırlıklı odanızı turuncu çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Yemek Odası

Yemek odasında kullanılabilecek en güzel renklerden biri turuncudur. Turuncu canlılık vereceği için yemek masasındaki enerjinizi artıracaktır. Ayrıca odanızın daha aydınlık olmasına da yardımcı olacaktır.

Eğer yemek odanızda turuncu kullandıysanız ışığın beyaz ışık olmasına da özen gösterin. Güveni ve sıcaklığı temsil eden turuncu mutfağınıza özel bir dokunuş katar.

Dekorasyon
About Konya Koltuk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.