Blog

Şubat 23, 2018

Çağdaş Tasarım Zarif ve Rahat !

Ev dekorasyonunda çağdaş tasarım olarak adlandırılan zarif ve rahat dekorasyon stilleri son yıllarda değişim içerisinde. Aslında Çağdaş Tasarım olarak adlandırılan bu stilin geçirdiği değişimi cümlemizin içerisinde de vurgulamış olduk. Eskiden daha modern ve dönemin modasını yansıtan tasarımlar Çağdaş Tasarım olarak adlandırılırken, günümüzde daha sofistike bir anlam taşıyor. Yani buna şimdilerin küçük evlerini, kullanışlı ve sade bir şekilde dekore etmek de diyebiliriz..

Günümüzün Çağdaş Tasarım Özellikleri

Bu tasarım tarzında dikkat etmemiz gereken ilk şey sadeliktir. Dekorasyonumuzun hatları temiz ve düz olmalı. Süslemeler az kullanılmalıdır. Çağdaş tasarımda yapı, malzemeler ve mimari daha çok sade renklere dayanır. Canlı ve göz alıcı renkler pek fazla kullanılmaz. Dünün çağdaşlığı sert ve parlak renkler tarafından belirlenirken, bugünlerde dinlenmeye ve eğlenmeye davet eden rahat bir atmosfer yaratan yumuşak renkler kullanılıyor.

Hem Kullanışlı Hem Sade

Genellikle evlerimizin daha modern olması için, sayıca fazla ve şık mobilyalar ile dolu olması gerektiğini zannederiz. Fakat günümüzde çağdaş tasarımlar daha az mobilya kullanarak daha kullanışlı ve zarif bir görünüm elde etmeyi amaçlar.

Örneğin salonu tasarlarken sadece ihtiyacınız olan mobilyalar ile döşeyin. Eğer salonunuz küçükse köşe oturma gruplarını kullanmak size yer kazandıracaktır. Yine küçük bir salonunuz varsa, televizyon ünitesi kullanmayın ve televizyonunuzu duvara monte edin. Burada çağdaş tasarım için en önemli şeylerden biri duvar tasarımınızdır. Duvarınızı sade ve gösterişsiz bir duvar kağıdı ile tasarlayabilirsiniz. Eğer duvar kağıdı kullanmıyorsanız, sade ve şık bir renk seçimi yaparak duvarınızı bu renge boyayabilirsiniz. Bunun haricinde çağdaş tasarımda birçok nesneyi duvara monte edebilirsiniz. Bu ortamlarınıza hem şıklık katacak hem de kullanım alanınızı rahatlatacaktır. Yine duvarınızın rengine zıtlık katacak ama yine de sadelik içeren renklerde tablolar asabilirsiniz. Örneğin beyaz duvara, koyu renkte tablolar gibi.

Bunun dışında duvarlarınızı doğal taşlar ile de kaplayabilirsiniz. Ayrıca evinizin aydınlatmasında özellikle taşlar ile şık bir görünüm kazandırdığınız duvarlarınızı, tavandan spot aydınlatmalar ile destekleyebilirsiniz.

Çağdaş tasarımda dinlendiricilik önemlidir. Bu yüzden açık mavi ve yeşil gibi doğa renklerini tercih etmeniz önemlidir. Bu renklerde yastık ve abajur ortama bir rahatlık verebilir.

Zıtlıkların Uyumu

Farklı malzemelerin etkileşimi çağdaş tasarımlarda sıkça kullanılır. Mermer bir zemine karşı deri bir kanepe düşünün ya da çelik malzemelerin olduğu bir mutfakta ahşap bir masa. Bu gibi zıtlıklarla evinize güzel bir uyum getirebilirsiniz.

Çağdaş tasarımda önemli olan göz alıcı olmayan sade bir tasarım yaratırken şık ve kullanışlı olmaya dikkat etmektir. Çünkü çağdaş tasarımların genel kullanım alanları modern çağın dar evleridir. Bu tasarımda daha zarif, rahat ve nefes alan evler yaratmalısınız. Zıtlıkların uyumunu ve doğa renkleri kullanmayı unutmayın. Ayrıca ışık kullanımında bol bol gün ışığından faydalanın.

Dekorasyon
About Konya Koltuk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.